10 powodow

1. Jedyne takie wydarzenie w Polsce: to pierwsza w historii i niepowtarzalna okazja, aby na własnym podwórku kibicować najlepszym jeźdźcom Europy w rywalizacji, której ranga sportowa porównywalna jest z mistrzostwami świata i igrzyskami olimpijskimi.

Ulrika AnderssonPochodzą różnych krajów, są w różnym wieku, mają różne doświadczenia i pomysły na życie. Łączy ich pasja do jeździectwa i chęć pomagania. Ponad stu wolontariuszy będzie zaangażowanych w organizację Mistrzostw Europy w WKKW, które w sierpniu rozegrają się w Strzegomiu.

Jan lipczynski52 lata temu reprezentant Polski zdobył pierwszy w historii tytuł mistrza Europy w dyscyplinie WKKW. Szesnaście lat później biało-czerwona drużyna odniosła kolejny sukces zdobywając brąz. Czekając na medalowe rozdanie 33. edycji ME, która już w sierpniu rozegra się w Strzegomiu, przypomnijmy osiągnięcia polskich zawodników w historii tych zawodów.


Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się w 1953 roku w Badminton w Wielkiej Brytanii. Wystartowało w nich 40 jeźdźców z 6 krajów. Jednak Polacy na swój pierwszy udział w zawodach tej rangi musieli poczekać jeszcze cztery lata. W 1957 roku w Kopenhadze wystartował Jan Kowalski na Litaworze, zawody ukończył na 13. miejscu. Już dwa lata później w brytyjskim Harewood drużyna biało-czerwonych niemal otarła się o medalowe podium, kończąc rywalizację z czwartą lokatą.

Marian Babirecki i Volt

Pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem, który stanął na najwyższym podium ME był Marian Babirecki na koniu Volt. W Moskwie, wówczas jeszcze Związku Radzieckim w 1965 roku pokonał 38 rywali i wywalczył złoty medal. Mimo że po ujeżdżeniu był dopiero czternasty, świetny przejazd crossu i bezbłędny parkur zapewniły mu zwycięstwo. W Kronice RP zachował zapis filmowy z tego wydarzenia (zobacz tutaj). 

Babirecki zyskał miano najwszechstronniejszego zawodnika w historii powojennego jeździectwa w Polsce. Odnosił sukcesy nie tylko w skokach, ujeżdżeniu i WKKW, ale także w słynnej Wielkiej Pardubickiej (w 1956 zajął drugie miejsce). Po zakończeniu kariery sportowej wyjechał na Kubę, gdzie trenował reprezentację jeździecką tego kraju. Po paru latach, gdy całkowicie wycofał się z jeździectwa pracował w swym wyuczonym zawodzie technologa drewna. Uprawiał też płetwonurkowanie. Podczas jednego z treningów zginął tragicznie w Atlantyku.

Medaliści z Horsens

Na kolejny sukces polscy kibice czekali do 1981 roku, kiedy to europejska czołówka wkkwistów rywalizowała w Horsens w Danii. Biało-czerwoni wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. Twórcami tego sukcesu byli: Mirosław Szłapka na Erywaniu, Jan Lipczyński na Elektronie, Krzysztof Rafalak na Dajaku oraz Mirosław Ślusarczyk na Ekranie.

Dla Jana Lipczyńskiego, wtedy 24-latka, były to pierwsze zawody rangi mistrzowskiej. – Na początku lat osiemdziesiątych Polacy zaczęli odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej, jadąc na te mistrzostwa byliśmy bojowo nastawieni, ale nie postrzegaliśmy siebie w roli faworytów – wspomina. – Udział w ME był dla nas ogromnym przeżyciem. Przejechanie crossu tej rangi nawet na doświadczonych wkkwistach robiło ogromne wrażenie. Formuła rozgrywania zawodów WKKW w tamtych czasach była zupełnie inna. Próba terenowa miała inną skalę trudności, inny dystans, który zbliżał się nawet do 30 kilometrów, inne były także wymiary przeszkód, skakało się wielkie „wagony”. Obecnie trudność crossu polega na zadaniach technicznych, a nie rozmiarach, dzięki czemu zwiększyło się bezpieczeństwo zawodników i koni. Wtedy to wyglądało zupełnie inaczej. Trudność crossu określała wielkość przeszkód, a upadki nie były rzadkością.

Wymiary niektórych przeszkód były tak duże, że zdarzało się, że już po oficjalnym oglądaniu próby terenowej były zmniejszane – wspomina Krzysztof Rafalak, który również debiutował w Horsens w zawodach rangi mistrzowskiej. – Startowałem jako ostatni zawodnik z ekipy. Po tym, jak Mirkowi Ślusarczykowi nie powiodło się na crossie, czułem presję, że muszę zrobić wszystko, aby ukończyć swój przejazd, żebyśmy mogli być klasyfikowani jako drużyna.

Aż siedem drużyn narodowych startujących w tej rywalizacji nie dotrwało do końca zawodów, udało się to zaledwie sześciu ekipom.

- To były wymagające zawody. Czterdzieści procent koni ich nie ukończyło. Szczególnie trudne były dwie przeszkody: zwodzony most i triple bar; na nich popełniano najwięcej błędów – wspomina Mirosław Szłapka, który rok przed mistrzostwami w Horsens wystartował w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, podczas których zajął szóste miejsce. – Mając jednak w pamięci wysoki poziom trudności moskiewskiego crossu, ten w Horsens był dla mnie sprzyjający; pofałdowany teren przypominał ten z Białego Boru, w którym mieliśmy zgrupowanie przed mistrzostwami. I w przeciwieństwie do Moskwy był uczciwszy dla koni.

Mirosław Szłapka w klasyfikacji indywidualnej zajął piątą lokatę. Po próbie ujeżdżenia dwóch sędziów przyznało mu drugie miejsce, a trzeci 19. Gdyby oceny były bardziej wyrównane miałby szansę na podium.

Brązowy medal w Mistrzostwach Europy Seniorów to największe drużynowe osiągnięcie polskiego WKKW w okresie powojennym. - Po zdobyciu medali towarzyszyła nam euforia, mieliśmy poczucie, że tworzy się historia – mówi Jan Lipczyński. – Kiedy emocje i presja opadły, czuliśmy ogromną radość – dodaje Krzysztof Rafalak.

Fot. Jan Lipczyński na Elektronie na trasie crossu podczas Mistrzostw Europy w WKKW rozegranych w 1981 roku w Horsens w Danii / archiwum prywatne

mike tucker 555

Wieloletni komentator sportów jeździeckich stacji BBC, Mike Tucker będzie jednym ze sprawozdawców, którzy na żywo będą relacjonowali zmagania jeźdźców podczas Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Towarzyszyć mu będzie drugi anglojęzyczny sprawozdawca - Chris Ryan. Polski team komentatorski to Szymon Tarant i Błażej Dudzic.

Mike Tucker to były zawodnik, gospodarz toru oraz delegat techniczny w dyscyplinie WKKW. Jest doskonale znany fanom sportów konnych. Przez 40 lat komentował wydarzenia jeździeckie dla brytyjskiej stacji BBC, współpracował również ze Sky Television. Był komentatorem sportowym sześciu edycji igrzysk olimpijskich. Jego głosem przekazywane były największe sukcesy brytyjskich zawodników.

Podczas Mistrzostw Europy w WKKW, które po raz pierwszy w historii będą rozgrywane w Polsce, będzie relacjonował jeździeckie zmagania i podgrzewał sportowe emocje.

 – Jako sprawozdawca stacji BBC wielokrotnie komentowałem mistrzostwa Europy. Podczas zawodów w Badminton, które odbyły się w miniony weekend, po raz ostatni wystąpiłem w roli komentatora telewizyjnego przed przejściem na emeryturę. Cieszę się, że zostałem zaproszony do grupy komentatorów, którzy będą relacjonować publiczności sierpniowe Mistrzostwa Europy w Polsce. Nigdy wcześniej nie byłem w tym kraju i bardzo się cieszę na ten przyjazd – mówi Mike Tucker.

Mike Tuckera wspierać będą - Chris Ryan z Irlandii oraz Szymon Tarant i Błażej Dudzic z Polski.

Chris Ryan jest bardzo doświadczonym komentatorem jeździeckim. Regularnie komentuje wydarzenia hippiczne w Irlandii oraz międzynarodowe zawody w WKKW w Strzegomiu.

Szymon Tarant na co dzień jest wykładowcą akademickim oraz zajmuje się kompleksową organizacją i obsługą imprez jeździeckich. Jest międzynarodowym gospodarzem toru i spikerem. Jego głos słyszymy w Strzegomiu już od 10 lat.

Błażej Dudzic to najbardziej związana ze Strzegomiem osoba z całego teamu komentatorów. Jest zawodnikiem WKKW startującym w barwach Stragona Equestrin Center oraz spikerem podczas wszystkich organizowanych tam imprez.

100dni

Rozpoczęło się wielkie odliczanie do startu najważniejszego wydarzenia jeździeckiego tego roku – Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

Gospodarzem rozgrywanych co dwa lata mistrzostw Europy będzie położony na Dolnym Śląsku Strzegom. Zawody tej rangi zostaną rozegrane w Polsce po raz pierwszy w historii. Wstępem do rozpoczęcia rozgrywek sportowych będzie ceremonia otwarcia, która odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.45 na Pergoli przy Hali Stulecia we Wrocławiu.  - Uroczystość będzie doskonałą okazją do zaprezentowania wszystkich teamów narodowych szerszej publiczności oraz oficjalnym powitaniem uczestników tego prestiżowego wydarzenia sportowego – mówi Marcin Konarski, dyrektor organizacyjny zawodów.
Po prezentacji odbędzie się specjalny pokaz multimedialnej fontanny. Na ogromnym ekranie wodnym w towarzystwie muzyki i efektów laserowych wyświetlane będą wizualizacje nawiązujące do jeździectwa.

– Przed nami najważniejsze wydarzenie jeździeckie tego roku w Europie. Przez cztery dni hipodrom w Morawie będzie areną zmagań najlepszych jeźdźców i koni we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – dodaje Marcin Konarski.
Dyscyplina WKKW, nazywana również jeździeckim triatlonem, to trzy różne konkurencje, które zawodnik pokonuje na jednym koniu. Konkurs rozpoczyna próba ujeżdżenia, po niej następuje cross, czyli bieg z przeszkodami w pełnym galopie - najbardziej widowiskowa konkurencja. Zawody kończy konkurs skoków przez przeszkody.  

Wstęp na ceremonię otwarcia jest bezpłatny. Sprzedaż biletów na Mistrzostwa Europy prowadzona jest on-line za pośrednictwem platformy TICKETPRO.PL

 

 

tickets 585

 

 • 10 powodow
  lipiec 17, 2017 Aktualności Agnieszka Chmielińska

  10 powodów, dla których warto zobaczyć Mistrzostwa Europy w WKKW

  1. Jedyne takie wydarzenie w Polsce: to pierwsza w historii i niepowtarzalna okazja, aby na własnym podwórku kibicować najlepszym jeźdźcom Europy w rywalizacji, której ranga sportowa porównywalna jest z mistrzostwami świata i igrzyskami olimpijskimi.
 • Ulrika Andersson
  lipiec 12, 2017 Aktualności Agnieszka Chmielińska

  Różne historie, wspólna pasja

  Pochodzą różnych krajów, są w różnym wieku, mają różne doświadczenia i pomysły na życie. Łączy ich pasja do jeździectwa i chęć pomagania. Ponad stu wolontariuszy będzie zaangażowanych w organizację Mistrzostw Europy w WKKW, które w sierpniu rozegrają się w…
 • Jan lipczynski
  czerwiec 26, 2017 Aktualności Agnieszka Chmielińska

  Polscy medaliści w historii Mistrzostw Europy w WKKW

  52 lata temu reprezentant Polski zdobył pierwszy w historii tytuł mistrza Europy w dyscyplinie WKKW. Szesnaście lat później biało-czerwona drużyna odniosła kolejny sukces zdobywając brąz. Czekając na medalowe rozdanie 33. edycji ME, która już w sierpniu…
 • mike tucker 555
  maj 11, 2017 Aktualności EP

  Legenda BBC - Mike Tucker będzie komentatorem Mistrzostw Europy w WKKW

  Wieloletni komentator sportów jeździeckich stacji BBC, Mike Tucker będzie jednym ze sprawozdawców, którzy na żywo będą relacjonowali zmagania jeźdźców podczas Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Towarzyszyć mu będzie drugi…

baner 555x150 hertz

baner 262x150 premium hosp

 

baner 262x150 teitv

Program

Środa, 16.08.2017

15:00 - Pierwszy Przegląd koni

Czwartek, 17.08.2017

10:30 - 16:30 - Ujeżdżenie - część I

Piątek, 18.08.2017

10:30 - 16:30 - Ujeżdżenie - część II

Sobota, 19.08.2017

11:30 - 16:30 - Cross Country

Niedziela, 20.08.2017

09:00 - Drugi przegląd koni
11:30 - 12:45 - Skoki - Część I
14:15 - 15:30 - Skoki - Część II – Najlepszych 25 koni
15:35 - Dekoracja medalowa i ceremonia zamknięcia

Youtube

Twitter

Instagram